PROJEKT: "HELWING- ON TU ŻYŁ"

Stowarzyszenie "Helwing" w okresie od 25 marca 2015 r. do 30 czerwca 2015r. przystąpiło do projektu dofinansowanego przez Burmistrza Miasta i Gminy Węgorzewo "Helwing- on tu żył".
Realizacja tego projektu stanowi cykl ogólnodostępnych imprez kulturalno-artystycznych pod nazwą "Helwing – on tu żył", na który złożą się:

W związku z tym podajemy Gra Miejska Helwingiada: i zachęcamy do udziału.

Konkurs poetycki "O imć Helwingu" rozstrzygnięty!

Stowarzyszenie Helwing, realizując projekt "Helwing – on tu żył" dofinansowany przez Burmistrza Miasta i Gminy Węgorzewo, ogłosiło na początku maja konkurs poetycki "O imć Helwingu".
Zadaniem uczestników konkursu było napisanie wiersza o Jerzym Andrzeju Helwingu (w formie akrostychu), w którym byłyby zawarte informacje z jego życia.
Wszystkim autorom gratulujemy, bo napisanie wiersza o określonych regułach nie jest proste.
Komisja konkursowa przyznała następujące nagrody:

13.06: odbyły się imprezy związane z akcją "Helwing- on tu żył".

Węgorzewo. Niezgodni zgodnie wygrali Helwingiadę

W ubiegłą sobotę odbyła się gra miejska "Helwingiada" przeprowadzona przez członków Stowarzyszenia Helwing, dofinansowana przez Burmistrza Węgorzewa.
W grze wzięło udział 7 zespołów 5-osobowych w wieku od 7 do kilkudziesięciu lat.
Wygrał zespół "Niezgodni", którego opiekunem był Krzysztof Marcinkiewicz, srebrne medale zdobył zespół "Miłośnicy Zieleni", a brązowe zespół rodzinny "Kowalików".
Gra miejska "Helwingiada" rozpoczęła się od wręczenia nagród zwycięzcom konkursu poetyckiego "O imć Helwingu", które przekazał nasz węgorzewski poeta Andrzej Zubkowicz. Następnie Jerzy Marek Łapo przedstawił prezenację "Helwing jako węgorzewianin", a pani Krystyna Jarosz przedstawiła prezentację "Botanikowi nie jeden kwiatek".
Potem odbyło się losowanie tras zespołów, które , po odczytaniu zaszyfrowanej wierszem informacji o swoim Punkcie Kontrolnym, rozpoczęły grę.
Zadaniem zespołów było m.in. odszukanie na stronie internetowej roślin z zielnika Helwinga; rozwiązanie krzyżówki dotyczącej kontaktów ze znanymi osobami; odszyfrowanie dewizy życiowej Helwinga oraz ułożenie własnej; ułożenie z puzzli wizerunku Helwinga, a po odwróceniu i odczytaniu informacji o jego cechach wypełnienie ankiety osobowej (gęsim piórem) oraz podanie wysokości rzeźby J.A.Helwinga; połączenie zdjęć ulic Węgorzewa z ich nazwami, odczytanie nazw miejscowości, w których Helwing był, i postawienie drogowskazów na mapie; rozszyfrowanie przepisu na dżumę i wykonanie go; połącznie wizerunków roślin (z zielników uczniów Gimnazjum) z ich nazwami.
Punkty Kontrolne znajdowały się w: Gimnazjum im. J. A. Helwinga; Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej; budynku kościoła pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła; budynku mieszkalnym z czasów Helwinga ul. Plac Wolności 13; Parku im. J.A.Helwinga; parku przy szpitalu oraz w Muzeum Kultury Ludowej.
Gdy wszystkie zespoły ukończyły trasę, miały okazję zobaczyć sceny z życia Helwinga w wykonaniu uczniów klas trzecich Gimnazjum im. J. A. Helwinga w reżyserii pani Doroty Paszkiewicz.
W tym czasie obradowało jury w składzie: Jerzy Marek Łapo, Krystyna Jarosz, Maria Chludzińska, Dariusz Polonis.
Potem odbyło się wręczenie nagród. Wszyscy uczestnicy otrzymali medale, dyplomy oraz upominki ufudowane przez sponsorów.
Na zakończenie "Helwingiady" uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek oraz tort... z helwingią rusciflorą.
Organizatorami projektu "Helwing – on tu żył", w ramach którego odbyła się gra miejska "Helwingiada", byli: Bożena Cudowska, Bożena Godlewska, Grażyna Pieciun, Małgorzata Ambrosiewicz i Dariusz Polonis jako koordynator.
Składamy serdeczne podziękowania instytucjom i osobom prywatnym, które nas wsparły w organizacji i przeprowadzeniu projektu.

Instytucjom:

Osobom prywatnym:
Szczególne podziękowania składamy pani Magdzie Wysockiej z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Węgorzewie, pani Katarzynie Subotowicz z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Węgorzewie, pani Krystynie Jarosz z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, panu Jerzemu Markowi Łapo z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Dorocie Paszkiewicz i uczniom klas trzecich z Gimnazjum im. J. A. Helwinga w Węgorzewie oraz wolontariuszom:Korneliuszowi Szepietowskiemu, Alicji Rydzewskiej, Martynie Petrych, Aleksandrze Budzińskiej, Katarzynie Łojko, Nalii Krupie, Kornelii Rosteckiej

Organizatorzy „Helwingiady“

Zdjęcia: Anna Styrańczak (Biuro Promocji w Węgorzewie), Natalia Putkowska (3b)