ZDARZYŁO SIĘ

2015/2016Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec

Aktualności

WRZESIEŃ

1.09: uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.


więcej...

2.09: rozkład dowozów i rozwozów obowiązujących od tego dnia:

• Rozkłady jazdy autobusów dowożących uczniów: Firma Arriva ("Kliknij" na tekst).
• Rozkłady jazdy autobusów dowożących uczniów na trasach: Firma Oleszkiewicz

5.09: klasa 3e wraz z wychowawczynią Grażyną Cieślik wzięła udział w Ogólnopolskim Czytaniu "Lalki" Bolesława Prusa.

7.09: pojawiła się nowa podstrona "Nasze rekordy w lekkiej atletyce" (wejście poprzez "menu" z lewej strony). Powstała ona dzięki danym z archiwum pana Krystiana Palucha.
Znajdziecie tam najlepsze wyniki w poszczególnych konkurencjach lekkoatletycznych uzyskane od początku istnienie szkoły, a więc od 1999 roku. Warto się z nimi zapoznać.
Serdecznie dziękuję panu Krystianowi!

8.09: spotkania z rodzicami

10.09: na podstronie "dokumenty" ("menu" po lewej stronie) umieszczony został obowiązujący "Regulamin korzystania z podręczników wypożyczonych z biblioteki w Gimnazjum im.J.Helwinga w Węgorzewie".
Prosimy uczniów klas I o zapoznanie się z nim.

10-12.09: biwak klasy 3d (wychowawca Radosław Rudeczko)

11.09: klasy IIIb, c, e wzieły udział w spotkaniu z matematykiem, profesorem Uniwersytetu Gdańskiego Antonim Augustynowiczem. Tematem wykładu były "Grafy".

11.09: zajęcia integracyjne klas I (lekcje 4- 6)


więcej...

17.09: panie Małgorzata Bacewicz i Jolanta Górska zapraszają wszystkich, którzy zapisali się do Ligi Czytelniczej na spotkanie organizacyjne w czwartek, 24.09 o godz. 14.30 do biblioteki szkolnej.

18.09: szkołę odwiedził fotograf.

18-19.09: klasa 2e wraz z wychowawczynią Marleną Kukier i opiekunką Danutą Stadnyk uczestniczyła w Manewrach Harcerskich w Przerwankach. Młodzież brała udział w bogatym programie przygotowanym przez harcerzy. Nasza drużyna wygrała najbardziej prestiżową konkurencję: dzienną grę terenową i grę nocną. Ponadto zaprezentowała program artystyczny podczas ogniska harcerskiego.
Gimnazjaliści otrzymali nagrodę dla najliczniejszej grupy niezrzeszonej. Gratulujemy!


więcej...

23.09: panie Jolanta Górska i Małgorzta Bacewicz podają listę lektur do I etapu Ligi Czytelniczej.

Spośród nich wybieracie 3 książki.

24.09: uczniowie klas 3a i 3b pod opieką Mirosławy Gadowskiej- Bogus, Ewy Szarmacher i Jolanty Górskiej uczestniczyli w 13 Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki. Skorzystali z warsztatów "Bezpieczeństwo w ruchu drogowym", na których mieli możliwość stworzenia mapy tematycznej na podstawie BiP Komendy Wojewódzkiej w Olsztynie. Analizowali dane związane z ruchem drogowym. Wzięli również udział w wykładzie "Wybiera sie sójka za morze czyli dokąd odlatują ptaki". Mogli na nich poznać wędrówki ptaków, sposoby ich migracji, miejsca zimowania i techniki przelotu. Oglądali wystawy "Flora i fauna Warmii i Mazur", "Gatunki zagrożone i chronione Warmii i Mazur", "Owoce krajów bliskich i dalekich".


więcej...

25.09: klasy 1a i 2b pod opieką Beasty Karwowskiej i Agnieszki Linkiel pojechały na Spotkania z Nauką i Sztuką organizowane przez Uniwersytet Warmińsko- Mazurski w Olsztynie.

25.09: klasa IIa wraz ze swoją wychowawczynią Bożeną Cudowską wzięło udział w imprezie "Wykopki u sołtysa w Stulichach", w czasie której miała okazję zbierać ziemniaki wykopane przez kopaczkę konną, wziąć udział w kursie zawiązywania worków, konkursie na najdłuższą obierkę i pieczeniu ziemniaków w ognisku.

27.09: 15 uczniów klasy IIa wraz z wychowawczynią Bożeną Cudowską wzięło udział jako wolontariusze w XV Cyklokrossie Jesiennym MTB, który rozegrany został nad jeziorem Święcajty.

28.09: Węgorzewo zdeklasowało wszystkich! Mamy Mistrzostwo i Vice Mistrzostwo Polski!

W miniony weekend w Radomiu przy zimnych, deszczowych i wietrznych warunkach pogodowych, odbywały się Lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski Młodzików tzw. Mały Memoriał Janusza Kusocińskiego. Dla reprezentantów Węgorzewa zakończyły się one wielkim sukcesem. Szymon Jóźwiak zdobył Vice Mistrzostwo Polski Młodzików w pchnięciu kulą ustanawiając swój nowy rekord życiowy (15,37m). Natomiast Klaudia Nazarowicz po zaciętej walce została Mistrzynią Polski Młodzików w pięcioboju gromadząc 2797 punktów deklasując vice mistrzynię o 144 punkty! Oboje są uczniami węgorzewskiego gimnazjum im. J.A. Helwinga a ich trenerem jest nauczyciel wychowania fizycznego w węgorzewskim gimnazjum Krystian Paluch. Już samo zakwalifikowanie się na te mistrzostwa jest dużym wyczynem. Zgodnie z przepisami Polskiego Związku Lekkiej Atletyki aby uzyskać kwalifikację trzeba podczas Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików które odbyły się w tym roku w Pasłęku w konkurencjach technicznych być zwycięzcą. Natomiast w konkurencjach biegowych należy zająć pierwsze lub drugie miejsce. Klaudia swoją kwalifikację wywalczyła startem w zawodach ogólnopolskich w Białymstoku zdobywając tam pierwsze miejsce gromadząc 3019 punktów w pięcioboju co plasowało ją jako drugą w Polsce w tabelach w tej kategorii wiekowej. Prawo startu podczas Mistrzostw Polski w wieloboju ma po dwanaście zawodników i zawodniczek według tabel .W naszym przypadku makroregion to Warmia, Mazury i Mazowsze. Szymon w pchnięciu kulą zwyciężył (pchnął 15,36m)
Dostrzec – zmotywować – wytrwale rozwijać to zasada, którą kieruje się w swojej pracy trener Krystian Paluch. Jego pasją jest lekkoatletyka i tą pasją zaraża młodych ludzi. Można jednak śmiało powiedzieć, że „ma nosa” w ogóle do sportowych talentów. Sukcesy Klaudii i Szymona to jak do tej pory największe osiągnięcia jego wychowanków. Jednak nie brakuje też nie mniejszych radości. Uczniowie, którzy wyszli z „lekkoatletycznej węgorzewskiej kuźni talentów” osiągali przecież i ciągle osiągają sukcesy w tej dziedzinie a także rozwijają sportowe talenty w szkołach o profilu sportowym. Wśród nich: Hubert Dunin-Borkowski - AWF Gdańsk, Izabela Mendyk trzykrotna brązowa medalistka Mistrzostw Polski w rzucie dyskiem (Słubice 2012, Radom 2013, Wrocław 2014)– Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Warszawie (w 2015r. 6 miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych), Jakub Moskal – Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Białymstoku (w 2015r. 5 miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych). Ponadto drużyna piłki ręcznej chłopców, którą trenował Krystian grała na bardzo wysokim poziomie i niejednokrotnie wygrywała ze starszymi zawodnikami.
Żeby osiągnąć sukces potrzeba nie tylko talentu, ale przede wszystkim tytanicznej wręcz pracy i wytrwałości – mówi Krystian - Młodzież woli dzisiaj siedzieć przed komputerem czy telewizorem. Tacy młodzi jak Klaudia, Szymon czy inni są wzorem, że warto pracować i inwestować w swój rozwój, by osiągać sukcesy. Okazuje się, że nie trzeba być z wielkiego miasta, żeby być mistrzem czy vice mistrzem Polski. Żeby odkrywać i rozwijać takie talenty pracujemy już z dziećmi 6-cio i 7-mio letnimi. Zgodnie ze starym przysłowiem „czego Jaś się nie nauczy tego Jan nie będzie umiał”. Zapraszam wszystkich odważnych i mniej odważnych. Każdy może spróbować! Wystarczy tylko do mnie podejść, porozmawiać i będziemy działać. Jednocześnie chcę podziękować wszystkim, którzy nam pomagają. Bez wsparcia rodziców, sponsorów i wielu życzliwych ludzi takie sukcesy nie byłyby możliwe.
Klaudii i Szymonowi serdeczne gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Krystianowi Paluchowi życzymy natomiast cierpliwości i wytrwałości w szlifowaniu naszych diamentów z „lekkoatletycznej węgorzewskiej kuźni talentów”.

ks. Rafał Chwałkowskiwięcej...


Powrót na początek strony