ZDARZYŁO SIĘ

2013/2014

WRZESIEŃ
PAŹDZIERNIK
LISTOPAD
GRUDZIEŃ
STYCZEŃ
LUTY
MARZEC
KWIECIEŃ
MAJ
CZERWIEC

Aktualności

MARZEC

2.02: dowozy uczniów prowadzone przez firmę Oleszkiewicz przejęła firma Arriva.
Oto rozkład jazdy na przejętych trasach. ("Kliknij" na tekst)

3.03: laureatem Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego została Aleksandra Hubacz (3g) uczennica pani Małgorzaty Ambrosiewicz.
Laureatem Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego został Mateusz Pikor (3g) uczeń pani Mirosławy Gadowskiej- Bogus.
Laureatem Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego została Hanna Raczkowska (3g) uczennica pana Dariusza Polonisa.

5.03: laureatem Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego została Aleksandra Hubacz (3g), a finalistą tego konkursu Mateusz Pikor (3g). Oboje są uczniami pani Wioletty Balewicz.
Należy dodać, że Ola zajęła w tym konkursie I miejsce! Po raz pierwszy w historii Gimnazjum nasz uczeń został zwycięzcą Kuratoryjnego Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego.
Serdecznie gratulujemy!

5.03: 26.02.14r. Nowe Miasto Lubawskie było gospodarzem Halowych Mistrzostw Województwa warmińsko-mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego w Lekkiej Atletyce w skoku wzwyż i pchnięciu kulą. Zawody odbyły się na hali miejskiej ośrodka sportu i rekreacji. Podczas tej imprezy startowali zawodnicy ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Nasze miasto reprezentowało dwoje zawodników z węgorzewskiego gimnazjum: Jakub Moskal (3g) i Klaudia Nazarowicz (1a). Zarówno Klaudia jak i Jakub skakali wzwyż. Klaudia uzyskała 145 cm, co dało jej VI miejsce w województwie w kategorii dziewcząt ze szkół gimnazjalnych. Było to dużym zaskoczeniem ponieważ nie jest to koronna konkurencja naszej reprezentantki (Klaudia trenuje głównie bieg przez płotki).
Natomiast Jakub nie pozostawił żadnych złudzeń rywalom i w znakomitym stylu kolejny raz został Mistrzem Województwa SZS w skoku wzwyż ustanawiając swój nowy rekord życiowy na wysokości 185 cm. Trenerem obojga zawodników jest pan Krystian Paluch.
Zawody uważamy za bardzo udane i życzymy dalszych sukcesów podczas sezonu letniego, a w szczególności wysokich lokat podczas Mistrzostw Polski.


6.03: w dniach 5-6 marca uczniowie klas trzecich naszego Gimnazjum uczestniczyli w dwóch telemostach z Ukrainą. Spotkania „na żywo” odbyły się z inicjatywy katechety – ks. Rafała Chwałkowskiego SDS. Ich głównym celem było wyrażenie solidarności z narodem ukraińskim, uwrażliwienie na wartości takie jak pokój i solidarność z cierpiącymi, wspólna modlitwa, a także poszerzenie wiedzy na temat wydarzeń, które się tam rozgrywają. Podczas pierwszego telemostu uczestnicy łączyli się z ks. Damianem Pankowiakiem SDS, który pracuje w Brzozdowcach (50 km na wschód od Lwowa). Ks. Damian pracuje wśród Polaków i Ukraińców. Mieszkańcy jego parafii bardzo przeżywają całą sytuację. Wielu jeździło na Majdan. Kilka rodzin straciło tam swoich bliskich. W miejscowości, gdzie pracuje ks. Damian, pomimo że jest oddalona o ok. 350 km od Kijowa, odbywają się wiece poparcia dla przemian, a ludzie jak mogą tak wspomagają tych, którzy protestują na Majdanie. W bardzo emocjonalnym wystąpieniu ks. Damian prosił, aby się modlić o pokój na Ukrainie. W drugim telemoście uczniowie rozmawiali z dziennikarzami stacji TVN24: p. Adamem Krajewskim i p. Wojciechem Krasoniem, którzy obecnie przebywają w Charkowie. Stamtąd relacjonują wydarzenia dla swojej stacji. Reporterzy nakreślili sytuację polityczno-gospodarczą oraz nastroje społeczne, które towarzyszą przemianom na Ukrainie. Opowiadali też o swojej pracy – „reporterów na froncie” (p. Krasoń wcześniej relacjonował „na żywo” wydarzenia z Majdanu podczas szturmu Berkutu).
W czasie obu telemostów uczniowie mieli możliwość zadawania pytań, co też chętnie czynili. Z relacji gimnazjalistów, po zakończonych transmisjach, można wywnioskować, że zmieniło się ich postrzeganie wydarzeń na Ukrainie, a także, że zostali zmobilizowani do wsparcia – choćby modlitewnego – narodu ukraińskiego i przemian, które się tam rozpoczęły.

11.03: laureatami Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Społeczeństwie zostali: Jan Stanecki, Marcin Stanecki, Michał Ilasz, Emil Grochala (wszyscy 3g) uczniowie pani Joanny Dyczewskiej i Mateusz Rodziewicz (3c) uczeń pana Krzysztofa Marcinkiewicza.
Finalistami tego konkursu zostali: Justyna Młotkowska (3f) i Łukasz Żmujdzian (3g) uczniowie pani Joanny Dyczewskiej.
Serdecznie gratulujemy takiego wielokrotnego sukcesu!

13.03: w dniu wczorajszym reprezentacja Gimnazjum wzięła udział w Turnieju Barażowym Gimnazjów w Siatkówce Dziewcząt. W zawodach rozegranych w Giżtycku grały drużyny z Giżycka, Braniewa i Węgorzewa.
Wyniki:

Zajęliśmy w turnieju II miejsce, a do finału wojewódzkiego awansowała tylko pierwsza drużyna.
W całych rozgrywkach drużyna Helwinga zajęła V miejsce w województwie!
Dziewczętom i trenerce Urszuli Jańczuk należą się ogromne brawa za grę na wysokim poziomie, ambicję i wolę walki.
Skład drużyny: Najlepszą zawodniczką wybrana została Kasia Traczyk.więcej...

17.03: Dzień Irlandzki przygotowany przez klasy Ie, IIf i IIIg oraz nauczycieli języka angielskiego.

Zdjęcia: Ola Drabyk (3g)


więcej...

17.03: laureatem Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego została Aleksandra Hubacz (3g) uczennica pani Agnieszki Linkiel.
Przy okazji konkursu chemicznego podałem, że Ola jako pierwsza w historii Gimnazjum został zwycięzcą Kuratoryjnego Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego. Z przyjemnością mogę stwierdzić, że została ponownie zwycięzcą konkursu, tym razem biologicznego.
Olu, jesteś wielka! Serdecznie gratulujemy!

17.03: ostateczne wyniki Gimnazjum w Kuratoryjnych Konkursach Przedmiotowych 2013/2014:

• 15 tytułów laureatów (rekord!):

• 3 tytuły finalistów: • A oto lista naszych laureatów:

Aleksandra Hubacz- biologia (nauczyciel: Agnieszka Linkiel)
Aleksandra Hubacz- chemia (nauczyciel: Wioletta Balewicz)
Aleksandra Hubacz- fizyka (nauczyciel: Małgorzata Ambrosiewicz)
Julia Stoma- historia (nauczyciel: Krzysztof Marcinkiewicz)
Wiktor Gubin- historia (nauczyciel: Krzysztof Marcinkiewicz)
Jan Stanecki- historia (nauczyciel: Joanna Dyczewska)
Marcin Stanecki- historia (nauczyciel: Joanna Dyczewska)
Karol Łapiński- historia (nauczyciel: Sławomir Dobrowolski)
Jan Stanecki- wos (nauczyciel: Joanna Dyczewska)
Marcin Stanecki- wos (nauczyciel: Joanna Dyczewska)
Michał Ilasz- wos (nauczyciel: Joanna Dyczewska)
Emil Grochala- wos (nauczyciel: Joanna Dyczewska)
Mateusz Rodziewicz- wos (nauczyciel: Krzysztof Marcinkiewicz)
Hanna Raczkowska- język polski (nauczyciel: Dariusz Polonis)
Mateusz Pikor- geografia (nauczyciel: Mirosława Gadowska- Bogus) • i finalistów:

Justyna Młotkowska- wos (nauczyciel: Joanna Dyczewska)
Łukasz Żmujdzian- wos (nauczyciel: Joanna Dyczewska)
Mateusz Pikor- chemia (nauczyciel: Wioletta Balewicz)


Zdjęcie: Emilia Fedusio ("Węgorzewski Tydzień")- za zgodą autorki


Stoją od lewej: Mateusz Rodziewicz, Mateusz Pikor, Marcin Stanecki, Emil Grochala, Michał Ilasz, Jan Stanecki, Łukasz Żmujdzian, Justyna Młotkowska, Nikodem Gubin
Klęczą od lewej: Julia Stoma, Aleksandra Hubacz, Hanna Raczkowska, Karol Łapiński

17.03: do etapu powiatowego Ogólnopolskiego Turnieju "Młodzież Zapobiega Pożarom" zakwalifikowali się:

Organizatorką eliminacji szkolnych była pani Bożena Godlewska.

19.03: dwie grupy łączone głównie z klas 3g, 2c i 3a pod opieką Bożeny Cudowskiej, Krystiana Palucha i Dariusza Polonisa oraz z 1a i 2a pod opieką Ewy Szarmacher, Jolanty Subocz i Jolanty Górskiej były ponownie w Warszawie na nagraniu programu "The Voice of Poland".

Zdjęcie: Eliza Drabyk i Patrycja Kwietniewska


więcej...

21-22.03: w dniach 21-22 marca 45 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w wycieczce do Warszawy. Jej organizatorem był ks. Rafał Chwałkowski SDS, który wraz z p. Grażyną Cieślik i p. Krzysztofem Marcinkiewiczem był opiekunem wyjeżdżających. Grupa wyruszyła w podróż bardzo wcześnie, bo już o 4.00 rano w piątek.
Pierwszym punktem wycieczki było studio TVN24, a naszym przewodnikiem był p. Bogdan Rymanowski (prowadzący w TVN24 m.in. „Jeden na jeden” czy „Kawa na ławę”). W trakcie wędrówki po najnowocześniejszym w Europie studio całodobowej telewizji informacyjnej zobaczyliśmy pracę redakcyjną „od kuchni”. Mogliśmy „podglądać” p. Jarosława Kuźniara i p. Marcina Żebrowskiego, którzy prowadzili na żywo program „Wstajesz i wiesz”, byliśmy w reżyserce a także zwiedziliśmy „green studio” (wirtualne studio, w którym wszystkie ściany i podłoga są wymalowane na zielono a scenografia jest nakładana komputerowo w zależności od programu; np. „Kawa na ławę”, „Szkło kontaktowe”, „Kropka nad i”).
Kolejnym punktem naszej wycieczki był Pałac Prezydencki na Krakowskim Przedmieściu. Przeżyliśmy tam niezwykła, żywą lekcję historii. W planach było także spotkanie z Pierwszą Damą RP p. Anną Komorowską, jednak ze względu na nagły wyjazd prezydenckiej pary do Budapesztu (zjazd Grupy Wyszehradzkiej ws. trudnej sytuacji na Ukrainie) nie doszło ono do skutku. Przekazaliśmy dla Pani Prezydentowej pamiątkę – drewnianą figurkę mazurskiego rybaka i list z pozdrowieniami.
Po wizycie w Pałacu Prezydenckim odwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik. Przez trzy godziny świetnej zabawy mogliśmy w praktyce sprawdzić to, czego uczymy się na fizyce, biologii, chemii i czy geografii.
Czwarty punkt naszego wycieczkowego dnia to zwiedzanie Sejmu i Senatu. W wędrówce towarzyszyli nam parlamentarzyści Warmii i Mazur: senator Marek Konopka, poseł Paweł Papke i poseł Andrzej Orzechowski. Dzięki ich życzliwości mogliśmy być w miejscach, do których wycieczki wstępu nie mają. Mogliśmy między innymi zasiąść w senatorskich fotelach czy odwiedzić sejmową kaplicę. Podczas wizyty w parlamencie spotkaliśmy także i mogliśmy przez chwilę porozmawiać z minister edukacji p. Joanną Kluzik-Rostkowską.
Po krótkiej wizycie w Złotych Tarasach pojechaliśmy do schroniska, gdzie po bardzo intensywnym dniu zjedliśmy kolację i udaliśmy się na zasłużony nocny odpoczynek.
W sobotę rano, po śniadaniu i wykwaterowaniu, przy pięknej wiosennej pogodzie zwiedzaliśmy Stare Miasto. Naszym przewodnikiem był p. Krzysztof Marcinkiewicz. Jak zwykle robił to z wielką pasją, troską o szczegóły, nie żałując również ciekawych anegdot dotyczących odwiedzanych miejsc.
Kolejny punkt tego dnia to Muzeum Powstania Warszawskiego. Wizyta w tym miejscu jest dla nas zawsze niezwykłą podróżą w czasie do tamtych trudnych chwil z 1944 roku. Wielkim przeżyciem była dla nas projekcja przejmującego filmu 3D „Miasto ruin”. Są to dla nas ważne chwile, które pozostaną w naszej pamięci i na pewno pomogą kształtować właściwe postawy obywatela i patrioty.
Po wizycie w Muzeum Powstania Warszawskiego udaliśmy się na obiad do restauracji „Sphinx”. Po posiłku, wykorzystując dobrą pogodę, odwiedziliśmy jeszcze warszawskie Łazienki. Następnie pełni wrażeń ruszyliśmy w powrotną podróż do Węgorzewa, osłodziwszy ją przerwą na lody w Łomży.

ks. Rafał Chwałkowski SDSwięcej...

21.03: Zachęcamy do zapoznania się z nowymi propozycjami biblioteki szkolnej.

21.03: z okazji pierwszego dnia kalendarzowej wiosny oprócz "normalnych" lekcji

• klasy 1 wzięły udział w turnieju "Bo to już wiosna" przygotowanym przez panie Jolantę Górską, Małgorzatę Bacewicz i wychowawców:


więcej...

• klasy 2 w turnieju profilaktycznym "Żyj zdrowo i kolorowo" przygotowanym przez panią Reginę Flis, Bożenę Cudowską i wychowaców:


więcej...

• klasy 3 odwiedziły Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Zawodowych w ramach dnia otwartego tych szkół.

21.03: klasa 2d wraz ze swoim wychowawcą Sławomirem Dobrowolskim i księdzem Robertem Wielgatem wzięła udział w kolejnej "nocy gimnazjalnej".

25.03: w dniu wczorajszym pan Jarosław Paszkiewicz przeprowadził szkolny etap Gminnego Konkursu Wiedzy o Samorządzie.
Wyniki:

Osoby te zakwalifikowały sie do etapu gminnego. Gratulujemy!


więcej...

25.03: pani Małgorzata Bacewicz prezentuje na podstronie "Warto przeczytać" książki Ewy Nowackiej i Carlosa Ruis Zafon.
Zachęcamy do zapoznania się z tymi pozycjami, znajdującymi sie w zbiorach biblioteki szkolnej.

25.03: podajemy wykaz literatury do VI etapu Ligi Czytelniczej, który zostanie rozegrany w maju (uczestnicy wybierają 4 książki z zestawu):

Test sprawdzający znajomość treści książek V etapu odbędzie sie w poniedziałek 31.03.2014r. po zakończonych lekcjach. Organizatorką konkursu jest pani Małgorzata Bacewicz.

26.03: w dniu dzisiejszym w bibliotece szkolnej odbył się Powiatowy Konkurs Czytelniczy "Spotkamy się w Śródziemiu".
Wyniki:

Organizatorką konkursu była pani Małgorzata Bacewicz.

26.03: z inicjatywy siostry Ewy Dykyj młodzież gimnazjalna pod kierownictwem Lwa Doktóra przeprowadziła zbiórkę darów dla mieszkańców Ukrainy.

26.03: pani Małgorzta Ambrosiewicz przeprowadziła szkolny etap Ogólnopolskiego Konkursu Astronomicznego "Astrolabium". Wzięło w nim udział 16 uczestników.

27.03: reprezentacja Gimnazjum wzięła udział w powiatowym etapie Ogólnopolskiego Konkursu "Młodzież zapobiega pożarom".
Przemek Dudziński (2a) zajął 3 miejsce wśród gimnazjalistów.
Opiekunem naszej drużyny była pani Bożena Godlewska.

27.03: klasy 3g i 2f pod opieką pani Ewy Szarmacher i pana Dariusza Polonisa wzięły udział w Imprezie Głośnego Czytania "Pana Tadeusza", która odbyła się w Węgorzewskim Centrum Kultury.
Fragmenty dzieła w imieniu uczniów i pracowników naszej szkoły czytali pan Dariusz Polonis i Agata Olejnik (3g)

Zdjęcia: Emilia Fedusio ("Węgorzewski Tydzień")

31.03: dnia 26.03.2014 r. odbył się Szkolny Konkurs Geograficzny dla klas I. Udział wzięło 6 grup dwuosobowych. Zawodnicy rozwiązywali krzyżówkę, rozpoznawali skały oraz kontury wysp i półwyspów, brali udział w zgaduj-zgaduli, popisywali się znajomością mapy.
Wyniki

Konkurs zorganizowały Katarzyna Szumska i Mirosława Gadowska-Bogus.


Powrót na początek strony