ZDARZYŁO SIĘ

2009/2010


WRZESIEŃ
PAŹDZIERNIK
LISTOPAD
GRUDZIEŃ
STYCZEŃ
LUTY
MARZEC
KWIECIEŃ
MAJ
CZERWIEC

Aktualności

MARZEC

1.03: o godzinie 14.30 Kabaret Luz prowadzony przez pana Dariusza Polonisa wystawił program "Skarp Etka". Został on bardzo dobrze przyjęty przez licznie zgromadzoną publiczność, o czym świadczą brawa i niekontrolowane wybuchy śmiechu.

1.03: odbył się Szkolny Konkurs dla klas II "Z polszczyzną na co dzień".
Wyniki:

Konkurs zorganizowała pani Beata Karwowska przy wsparciu i pomocy pani Anny Bolik- Kun.


więcej...

3.03:
• Dnia 25 lutego w Nowej Wsi Ełckiej odbyły się Mistrzostwa Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Biegach Przełajowych. Węgorzewskie gimnazjum reprezentowali Natalia Kuszczak, Martyna Kołowerzo, Beata Kowal i Łukasz Zakrzewski. Natalia (rocznik 1994) zdobyła wicemistrzostwo województwa rocznika 1992-1994, Łukasz uplasował się na piątej pozycji w tym samym roczniku. Również Martynie i Beacie (obie rocznik 1996) należą sie ogromne gratulacje. Nasze „pierwszaki” uplasowały sie na 10 i 15 miejscu w kategorii roczników 1995-1996

• Dnia 27 lutego węgorzewska grupa lekkoatletów wybrała sie na wycieczkę do Spały, gdzie odbywały się Halowe Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce. Nasi młodzi zawodnicy byli pod wielkim wrażeniem imprezy. Dużą radość sprawiła im możliwość wykonywania zdjęć, np. z mistrzem olimpijskim i wicemistrzem świata w pchnięciu kulą Tomaszem Majewskim i otrzymania autografów od najlepszych polskich zawodników . Młodzież bacznie obserwowała i kibicowała swoim ulubionym lekkoatletom i zapowiedziała ponowny przyjazd do Spały za rok.

Krystian Paluch


3.03: odbyła się wycieczka grupy łączonej do Warszawy. Uczniowie odwiedzili Muzeum Ewolucji oraz obejrzeli film "Avatar". Opiekunami byli Larysa Stefinina, Beata Karwowska i Bożena Cudowska.

4.03: odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski "Kobiecą ręką pisane...". Wzięło w nim udział 23 uczniów.
Wyniki:

Wyróżnienia: Wszystkim serdecznie gratulujemy! Organizatorami konkursu byli: Dorota Paszkiewicz, Dariusz Polonis, Jolanta Subocz.

8.03: grupa łączona pod opieką Krzysztofa Marcinkiewicza i księdza Rafała Chwałkowskiego pojechała do Warszawy, gdzie zwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego, Sejm i Stare Miasto.


więcej...

9.03: grupa łączona pojechała do Olsztyna, gdzie zwiedziła wystawę astronomiczną w Planetarium oraz obejrzała film "Alicja w Krainie Czarów". Opiekunami byli Agnieszka Linkiel, Dorota Paszkiewicz i Beata Karwowska.

9.03: w zeszły piątek odbył się Szkolny Konkurs Języka Niemieckiego "Niemiecki na co dzień" dla klas I, którego organizatorką był pani Beata Jankowiak.
Wyniki:

12.03: Ogólnopolski Konkurs Matematyczny "Jantar" dla klas I i II.

17.03: Dzień Irlandzki przygotowany przez "klasy brytyjskie" oraz panie Dorotę Jurkiewicz i Grażynę Cieślik.


więcej...

18.03: W czwartek 18 marca 2010 roku grupa uczniów Gimnazjum im. J.A. Helwinga w Węgorzewie odwiedziła w Warszawie studia największych telewizji i redakcje największych gazet w Polsce. Inicjatorem i organizatorem wyjazdu był ks. Rafał Chwałkowski SDS. W wycieczce, w ramach edukacji medialnej, uczestniczyli uczniowie redagujący gimnazjalną gazetkę szkolną Tandeta Supergazeta i uczniowie prowadzący szkolne radio BDW – Byle Do Wakacji. Była to dobra okazja do „podejrzenia” profesjonalnych mediów „od kuchni”. W trakcie wyjazdu grupa spotkała się z wielką otwartością i życzliwością osób pracujących w odwiedzanych miejscach. Pierwszym przystankiem medialnej wędrówki była wizyta w programie Dzień Dobry TVN. Grupa mogła tam podejrzeć przygotowanie programu: montowanie studia, przygotowanie kamer, prowadzących, poszczególnych miejsc, reżyserki, scenariusza itp. Młodzi adepci dziennikarstwa mogli poczuć się jak prowadzący program DD TVN zasiadając na kanapie prowadzących czy stając za stołem kuchni. Przez chwilę węgorzewską grupę widziała cała Polska, kiedy realizator „wrzucił” ją na antenę. W studio DD TVN młodzież spotkała się z dyrektorem studia p. Piotrem Plebańczykiem, prowadzącymi program p. Jolantą Pieńkowską i p.Wojciechem Jagielskim, p. Szymonem Hołownią (dyrektorem programowym telewizji Religia.tv, znanym m.in. z programu „Mam talent”) oraz z p. Ireną Szewińską (lekkoatletką, biegaczką, która przeszła do historii sportu, jako najwybitniejsza polska lekkoatletka i multimedalistka; pięciokrotnie brała udział w igrzyskach olimpijskich, na których zdobyła 3 złote, 2 srebrne i 2 brązowe medale; ponadto w przeciągu swojej kariery sportowej zdobyła 13 medali Mistrzostw Europy i aż 26 razy triumfowała, jako mistrzyni Polski).
Drugim etapem podróży młodych dziennikarzy była wizyta w stacji TVN 24. Tam w rolę oprowadzającego po stacji wcielił się p. Bogdan Rymanowski (prowadzący w TVN 24 m.in. program „Kawa na ławę” czy „Rozmowa Rymanowskiego”). Dzięki niemu młodzież odwiedziła najważniejsze miejsca stacji, zwykle niedostępne dla przeciętnego Kowalskiego – włącznie z pobytem w studio TVN 24 w trakcie trwania „Poranka TVN 24” prowadzonego przez p. Jarosława Kuźniara. Pan Rymanowski podzielił się z młodzieżą swoim dziennikarskim doświadczeniem oraz starał się zaspokoić ich ciekawość udzielając wywiadu. Po nim z węgorzewską grupą spotkał się p. Kamil Durczok (dyrektor zespołu „Faktów”). Udzielając młodym dziennikarzom wywiadu bardzo żywo i otwarcie mówił o swojej pasji, pracy i życiu. Ostatnim rozmówcą był p. Bartłomiej Michalak, jeden z najlepszych operatorów kamery w TVN 24. W bardzo ciekawy i obrazowy sposób opowiadał o tym co robi. Podczas wizyty w TVN 24 producenci programu „Poranek TVN 24” nakręcili serię zdjęć i wywiadów z węgorzewską młodzieżą. W wypowiedziach młodzież zachęcała do odwiedzenia Węgorzewa i naszej strony www.mazurycudnatury.pl oraz do głosowania na Mazury w plebiscycie New 7 Wonders na 7 nowych cudów natury świata. Młodzi dziennikarze podkreślali wartość i piękno mazurskiej przyrody, zachęcali do wędrówki szlakami turystycznymi Mazur oraz do wyrabiania nawyku dbania o czystość natury. Zarejestrowany materiał będzie można zobaczyć w sobotę 20 marca 2010 roku w przedpołudniowym programie „Poranek TVN 24”.
Trzecim punktem wycieczki były odwiedziny w redakcji centralnej dziennika „Gazeta Wyborcza”. Tam o pracy redakcji mówił i po poszczególnych działach oprowadzał p. Łukasz Lipiński – szef działu krajowego wydania głównego GW. Młodzi węgorzewscy dziennikarze dowiedzieli się jak powstaje „Gazeta Wyborcza” od pomysłu do wydania. Wśród wielu ciekawych miejsc całego budynku GW, które odwiedziła młodzież, jednym z najważniejszych był gabinet Redaktora Naczelnego GW p. Adama Michnika.
Po GW węgorzewiacy udali się do redakcji centralnej dziennika „Rzeczpospolita”. Tam zostali przyjęci przez p. Piotra Gabryela (I zastępcę Redaktora Naczelnego) i p. Roberta Lutomskiego (Sekretarza Redakcji RzP). Rolę oprowadzającego objął p. Robert, który chętnie odpowiadał na pytania młodzieży, opowiadał i praktycznie pokazywał jak wygląda praca na poszczególnych etapach powstawania RzP. Ciekawostką było wygenerowanie strony tytułowej RzP ze zdjęciem całej grupy i tytułem „Tandeta Supergazeta w Rzeczpospolitej”.
Ostatnim punktem wyprawy medialnej była wizyta w redakcji TVP INFO. Po stacji młodzież oprowadzała p. Katarzyna Królikowska (publicystka, wydawca TVP INFO) i p. Jacek Skorus (kierownik Panoramy). Podobnie jak w TVN 24 węgorzewiacy zobaczyli jak realizuje się program newsowy i informacyjny „od kuchni”. Odwiedzili m.in. redakcję i studio: TVP INFO, Teleexpresu i Panoramy. Jednocześnie po raz kolejny mogli przekonać się, że telewizja to nie tylko dziennikarze i redaktorzy ale także różni goście. W TVP INFO grupa spotkała i miała okazję porozmawiać ze znanymi politykami: p. Grzegorzem Schetyną (PO), p. Eugeniuszem Kłopotkiem (PSL) i p. Ryszardem Kaliszem (SLD). Niewątpliwie cały wyjazd był bardzo pouczający, kształcący i poszerzający horyzonty. Dzięki niemu nasza młodzież nabrała nowego i świeżego spojrzenia na pracę profesjonalnego dziennikarza. Jednocześnie była to okazja do promocji Węgorzewa, węgorzewskiego Gimnazjum im. J.A. Helwinga i całych Mazur.

Ksiądz Rafał Chwałkowski


więcej...

19.03: klasy III odwiedziły Liceum Ogólnokształcace w Węgorzewie w ramach Dnia Otwartego. Klasy II wzięły udział w imprezie profilaktycznej "Młodość wolna od papierosa" przygotowanej przez wychowawców i panią pedagog. Klasy I stanęły w szranki konkursu na najciekawszą marzannę.
więcej...

19.03: zapraszamy do odwiedzin uaktualnionej podstrony "Nowości biblioteki szkolnej"

21.03: Urszula Czumaj (IIIa), uczennica pani Zuzanny Denisow, została laureatką Konkursu Języka Angielskiego. Tytuły finalisty tego konkursu zdobyli Natalia Kuszczak i Igor Ilasz (oboje IIIa), również uczniowie pani Denisow.
Tytuł finalisty Konkursu Geograficznego zdobył Michał Jusis (IIIa) uczeń pani Wandy Gadowskiej- Bogus.
Uczniom i nauczycielom serdecznie gratulujemy!

22.03: grupa łączona (głównie klasa IIa) pojechała do Ełku na spektakl muzyczny. Opiekunami były panie Joanna Dyczewska, Wioletta Balewicz i Ewa Szarmacher.

22.03: Natalia Kuszczak (IIIa), uczennica pani Ewy Szarmacher, uzyskała tytuł finalisty Konkursu Biologicznego. Gratulacje!

23.03: klasy If oraz Id wraz z paniami Bożeną Godlewską, Teresą Wacławską i Bożeną Cudowską były na spektaklu muzycznym w Ełku.

24.03: Michał Jusis (IIIa) został laureatem Konkursu Historycznego, natomiast Marek Gordziewicz (IIIa) zdobył tytuł finalisty tego konkursu. Obaj są uczniami pana Krzysztofa Marcinkiewicza. Gratulujemy!

25.03: Samorząd Uczniowski kierowany przez panią Bożenę Cudowską podał wyniki i wręczył nagrody za konkurs przeprowadzony 19.03 dla klas I na najładniejszy stroik i marzannę.

25.03: Dominik Kucharski (IIb), uczeń pani Beaty Jankowiak, został laureatem Konkursu Języka Niemieckiego. Tytuł finalisty tego konkursu zdobył Marek Gordziewicz (IIIa), również uczeń pani Jankowiak. Gratulujemy!

26.03: Marek Gordziewicz (IIIa) zajął VII miejsce w Wojewódzkim Konkursie Historycznym "Stosunki polsko- krzyżackie od XIII do XVI wieku". Uczestnikiem finału był również Dawid Marko (IIIc). Zawody odbywały się w Pasłęku. Obaj chłopcy są uczniami pana Krzysztofa Marcinkiewicza. Serdecznie gratulujemy!

26.03: Jakub Stanecki (IIf) po raz drugi z rzędu zakwalifikował się do zawodów finałowych Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego POLLOGIA dla gimnazjalistów. Sponsorem konkursu jest m.in. firma Microsoft. Zawody odbędą się 17.04 w Warszawie. Gratulujemy Kubie i dalej trzymamy kciuki!

29.03: Urszula Czumaj (IIIa), uczennica pani Grażyny Poddubik, została finalistką Konkursu Języka Polskiego. Serdecznie gratulujemy!

29.03: Rafał Pruszyński (IIIa), uczeń pani Aliny Kaczmarczyk, został laureatem Konkursu Matematycznego. Tytuł finalisty tego konkursu zdobył Jakub Stanecki (IIf), uczeń pani Grażyny Pieciun. Gratulujemy uczniom i ich nauczycielom!

30.03: Igor Ilasz i Krzysztof Faj zostali laureatami Konkursu Fizycznego. Tytuł finalisty tego konkursu zdobyli Jakub Zwierzchowski, Rafał Pruszyński i Tomasz Biłat. Wszyscy są uczniami klasy IIIa, którą uczy pan Andrzej Zubkowicz. Wielkie brawa!

31.03: Natalia Kuszczak i Igor Ilasz zostali laureatami Konkursu Chemicznego. Tytuł finalisty tego konkursu zdobyła Kornelia Sałaga. Wszyscy są uczniami klasy IIIa, którą uczy pani Agnieszka Linkiel. Serdecznie gratulujemy!

29- 31.03: rekolekcje wielkopostne prowadzone w kościele Dobrego Patserza. Poszczególne klasy biorą w nich udział według wywieszonego harmonogramu.

31.03: zostały już ogłoszone wyniki wszystkich Kuratoryjnych Konkursów Przedmiotowych.
Nasi uczniowie uzyskali:


Serdecznie gratulujemy uczniom, ich rodzicom i nauczycielom przygotowujacym do konkursów.

Powrót na początek strony